Suchościeralne tablice magnetyczne to doskonała alternatywa dla tablic kredowych. Mają wiele zalet i doskonale nadają się jako pomoc edukacyjna do przedszkoli.
Historia tablicy suchościeralnej
Tablice suchościeralne to stosunkowo nowy wynalazek. Mimo prostoty koncepcji oraz nieskomplikowanej konstrukcji, rozpowszechniły się dopiero w latach 90 ubiegłego wieku, choć znane były już znacznie wcześniej.
Pierwsze tablice, jeszcze nie suchościeralne, lecz zmywane za pomocą wilgotniej ściereczki, stosowane były w latach 60 XX stulecia, jednak dopiero wynalezienie markera suchościeralnego w 1975 r. przyczyniło się do ich rozpowszechnienia na skalę masową.
Zalety magnetycznych tablic suchościeralnych
Suchościealna tablica magnetyczna doskonale sprawdzi się w przedszkolu. Jest wielofunkcyjna oraz łatwa do utrzymania w czystości. Dzięki zastosowaniu markerów oraz suchej gąbki wyeliminowane zostało pylenie kredą, które źle znoszą dzieci alergiczne.
Tablica suchościeralna pozwala na wykorzystanie wielokolorowych rysunków i wykresów, przemawiających do wyobraźni dziecka, a także na stosowanie rozmaitych pomocy dydaktycznych dzięki właściwościom magnetycznym.
Jaka tablica magnetyczna do przedszkola?
Na rynku dostępne są suchościeralne tablice magnetyczne w dwóch postaciach:
-
wiszące, do mocowania na stałe na ścianie,
-
mobilne, wyposażone w koła jezdne, często obrotowe, z dwoma powierzchniami użytkowymi.
Większość przedszkoli wybiera tablice wiszące. Stanowią stały element wyposażenia sal dydaktycznych i dają wtedy szersze możliwości zastosowań. Można je dobrać w zależności od potrzeb i wystroju sali. Najbardziej popularne są tablice w ramce aluminiowej, ale w sprzedaży znajdują się również tablice w ramkach drewnianych, mniej surowe wizualnie.
Choć do najczęściej stosowanych w przedszkolach należą tablice gładkie, niektóre placówki decydują się na zastąpienie jednej większej i gładkiej tablicy dwoma lub trzema mniejszymi:
-
gładką, która doskonale nadaje się do rysowania twórczego, oraz prezentacji materiałów za pomocą magnesów,
-
z nadrukiem kratki, idealną do rysowania precyzyjnego oraz zapisów matematycznych,
-
z nadrukiem linii, przydatną zwłaszcza w klasach zerowych, do zapisu liter.