Granulowana lucerna to wygodna postać podania lucerny zwierzętom hodowlanym roślinożernym. Pellet lucernowy wolny od pyłów i zanieczyszczeń, jest wydajny i ma zachowane wszystkie składniki odżywcze, dzięki odpowiedniemu suszeniu i prasowaniu tej rośliny. Ta postać paszy z lucerny łatwa jest w przechowywaniu oraz pozwala na zachowanie porządku wokół zwierząt w trakcie ich karmienia.
Kiedy podawać lucernę granulowaną?
Granulowana lucerna może być podawana młodym, jeszcze rosnącym zwierzętom hodowlanym w tym ptakom, aby prawidłowo i szybko uzyskały wymagany wzrost. Karmić warto również lucerną po to, aby zapobiegać chorobom lub wykorzystywać ja do ich leczenia. Lucerna w granulkach doskonale sprawdzi się także jako uzupełniająca pasza w okresie jesienno zimowym i wczesnowiosennym, gdy brak jest świeżych roślin.
Nie każde zwierzę, zwłaszcza konie, zjadają z wielką ochotą lucernę świeżą, dlatego lucerna granulowana jest łatwiejsza w podawaniu. Można ją szybko zmieszać z innym granulatem lub dodać do niej ziarno owsa, które każdy koń uwielbia.
Jakie korzyści dla zwierząt hodowlanych ma granulowana lucerna?
Granulat z lucerny ma tak samo wysoką zawartość związków odżywczych, jak świeża jej postać. Prawidłowo wysuszona roślina zachowuje w swym składzie bardzo ważny dla krwi chlorofil. Dzięki temu lucerna uznawana jest za roślinę czyszczącą krew z różnych złogów i wspomaga jej utlenienie. Jest to ważne, aby zwierzęta hodowlane były zdrowe i zadowalająco rosły.
Garść granulatu z lucerny można podać koniowi na dwie godziny przed wyścigami. Pozwoli to wytrzymać wierzchowcowi bez jedzenia w wymaganym czasie zastosowania głodówki. Głodówka u tych zwierząt podczas zawodów jest konieczna, dlatego podanie lucerny w granulkach jest bardzo dobrym posunięciem. Zapobiegnie to groźnej chorobie wrzodowej u startujących koni. Lucerna trawiona jest znacznie wolniej i przy okazji dba ona o śluzówkę żołądka, zapobiegając jej degradacji.
Jakie właściwości odżywcze ma lucerna granulowana dla zwierząt hodowlanych?
W granulacie znajduje się wysokiej jakości wyselekcjonowana lucerna bez chwastów i trujących roślin. Dzięki temu zwierzę dostaje pokarm bezpieczny i zdrowy. W pellecie z lucerny znajdują się witaminy rozpuszczalne w tłuszczach A, D, E i K oraz rozpuszczalne w wodzie C, B1, B6 i B12. Oprócz witamin są także minerały (pierwiastki żelaza, wapnia, potasu, miedzi i manganu).
Lucerna jest bogata we wszelkie związki wpływające na podniesienie odporności zwierząt hodowlanych, a także na znaczniejszy wzrost osesków oraz zdrowszy wygląd ptaków przeznaczonych na tuszki (brojlery) i kurzych jaj (kura nioska karmiona lucerną znosi jaja z żółtkiem o intensywnej barwie ciemnej żółci).
Kiedy nie wolno podawać lucerny zwierzętom?
Ciężarnym samicom (m. in. krowom, klaczom, kozom, owcom) nie wolno podawać lucerny pod żadną postacią. Wprowadzamy ją do pożywienia dopiero po narodzeniu się cielaka i źrebaka. Mogą lucernę wówczas jeść matki, a oseski dopiero po odstawieniu ich od wymienia.
Lucerny granulowanej lub suszu albo świeżej rośliny zabrania się podawania także tym zwierzętom, które po jej spożyciu dostały w przeszłości objawów poparzenia słonecznego, czyli fotoalergii. Najczęściej takie przypadki odnotowywane były u koni, które są uznawane za najbardziej wrażliwe i delikatne spośród wszystkich zwierząt gospodarskich.